czwartek, 18 kwietnia, 2024

Jak dbać o cerę naczynkową, aby wyglądała promiennie i zdrowo? Cera naczynkowa bywa problematyczna, jeśli chodzi o pielęgnację. Łatwo ją podrażnić i przesuszyć, więc wszelkie kosmetyki oraz zabiegi upiększające trzeba dobierać bardzo starannie. Podpowiadamy, jak dbać o cerę naczynkową, by wyglądać i czuć się świetnie!

 

Z tekstu dowiesz się:

  • Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?
  • Jak wybrać dobry płyn micelarny i krem do cery naczynkowej?
  • Jaki podkład do cery naczynkowej będzie najlepszy?

 

Cera naczynkowa, czyli jaka?

Cera naczynkowa – zwana również płytko unaczynioną – charakteryzuje się występowaniem delikatnych, kruchych, mało elastycznych ścian naczyń krwionośnych. Uwidaczniają się one pod skórą w postaci pajączków oraz charakterystycznych rumieńców. Cera taka występuje głównie u kobiet – za rozluźnianie ścian naczyń odpowiedzialne są bowiem damskie hormony, czyli estrogeny. Częste i długotrwałe występowanie rumienia na twarzy może być wywoływane także przez czynniki zewnętrzne: spożywanie ostrych potraw, wysiłek fizyczny oraz nagłe zmiany warunków atmosferycznych.

 

U posiadaczek cery naczyniowej rumień i pajączki występują przede wszystkim na policzkach, brodzie i nosie. Ich skóra jest też bardzo cienka i delikatna, a także łatwo się przesusza. Często w parze z cerą naczynkową występuje również trądzik różowaty. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, która pozwala hamować proces pogłębiania się zmian. Gdy już do niego bowiem dojdzie, często okazuje się, że pomóc może tylko specjalistyczne zamykanie naczynek, wykonywane przez lekarza medycyny estetycznej.

 

Jak dbać o cerę naczynkową?

W codziennej pielęgnacji cery naczynkowej należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby unikać substancji, które mogą dodatkowo podrażniać skórę i nasilać występujący rumień. Warto więc uważnie czytać skład kosmetyków i bezwzględnie wykluczyć te zawierające np. alkohol, mentol, glikol propylenowy czy mocznik. Twarz należy oczyszczać przy użyciu delikatnych preparatów – najlepiej płynów micelarnych przeznaczonych do cery wrażliwej. Po opłukaniu jej letnią wodą (zarówno zimna, jak i gorąca źle wpływają na naczynka) powinno się lekko osuszyć skórę ręcznikiem, nie pocierając jej jednak zbyt mocno.

 

A jakie składniki zawiera dobry krem do cery naczynkowej? Bardzo ważne są substancje uszczelniające naczynka krwionośnie oraz zwiększające elastyczność skóry (m.in. witaminy C i K), a także te nawilżające i wzmacniające naturalną barierę ochronną (witamina B3 oraz wyciąg z aloesu). Szeroki wybór kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji cery naczynkowej znaleźć można tutaj.

 

Jaki podkład do cery naczynkowej?

Łatwą sprawą nie jest też makijaż cery naczynkowej. Z jednej strony powinien on być mocno kryjący, aby zatuszować nieestetyczne pajączki i rumieńce, z drugiej – nie może podrażniać skóry. Podkład do cery naczynkowej musi więc mieć silne właściwości kryjące, ale zarazem lekką konsystencję. Warto zdecydować się na specjalny podkład z zielonym pigmentem, który pomoże dobrze zamaskować pajączki. Jeśli chodzi o puder, to najlepszy będzie mineralny – ma on właściwości nie tylko matujące, lecz także pielęgnacyjne.

 

Dobierając kosmetyki kolorowe – takie jak cienie do powiek czy szminki – posiadaczki cery naczynkowej powinny unikać odcieni różowych i czerwonych. Niestety podkreślają one bowiem obecność pajączków i rumieńców na skórze. Cera naczynkowa jest z reguły sucha i wrażliwa, więc makijaż można wykończyć kosmetykiem rozświetlającym, który doda jej energii i świeżości

Tags: ,

Related Article

No Related Article

ck.com.pl ganx.net https://www.gramwzielone.pl/auto-ekologiczne/20190727/ubezpieczenie-samochodu-elektrycznego-czym-sie-rozni-od-innych-polis