Rozwód to sytuacja krytyczna w małżeństwie, punkt, w którym małżonkowie nie widzą już sensu szukania pomocy czy też kompromisów we wspólnym życiu. Proces rozwodowy może trwać kilka tygodni, jak i wiele miesięcy – wszystko zależne jest od stopnia skomplikowania sprawy, jak i kwestii pobocznych.
Przyczyny rozwodów – czy jest to wyłącznie niewierność małżeńska?
Jeszcze do niedawna w społeczeństwie panowało niesłuszne przekonanie, że przyczyną rozwodów jest najczęściej niewierność małżeńska. Dzisiaj znacznie więcej mówi się nie tylko o samych rozwodach, ale i o problemach, które do nich prowadzą. Niewierność – zgodnie ze statystykami – nie stanowi nawet połowy przyczyn rozpadu małżeństw. Dzisiaj znajdzie częściej mówi się o „różnicach nie do pogodzenia” – termin ten może oznaczać różnice światopoglądowe, religijne, różnice dotyczące chęci lub niechęci do posiadania potomstwa. Psychologowie pochylają się nad tymi zagadnieniami i wskazują, że zwiększony odsetek rozwodów to również efekt zmian społecznych, jakie zaszły w społeczeństwie na przestrzeni ostatnich 20-30 lat. Małżonkowie znają swoje prawa, nierzadko nie chcą szukać drogi porozumienia – rozwód jest wygodniejszą opcją i szansą na „nowy start” – tłumaczy kancelaria adwokat-katowice.pl. Przyczyną rozwodów jest również przemoc w rodzinie – zarówno fizyczna, jak i psychiczna.
Rozwód po polsku – czy konieczna jest pomoc adwokata?
Obecność adwokata na sali sądowej niesie ze sobą dwie zalety. Pierwsza to oczywiście pomoc doraźna i prawna, związane z kwestiami rozwodowymi. Wiele osób wskazuje jednak też fakt, że pomoc adwokata odnosi się nie tylko do kwestii technicznych – obecność specjalisty to także wsparcie emocjonalne dla strony rozwodu. Adwokat powinien dbać o dobre imię swojego klienta i wskazywać najlepsze rozwiązania prawne, które pozwolą osiągnąć zamierzone korzyści w sądzie.