piątek, 19 kwietnia, 2024

Domy drewniane pod klucz kojarzone głównie z porą letnią zaczęły w ostatnich czasach pojawiać się coraz częściej na rynku budowlanym. I to nie tylko jako forma rekreacyjna do spędzania czasu wolnego, ale również jako domy do zamieszkania przez cały rok.

Domy drewniane pod klucz i kilka ciekawostek

Domy drewniane pod klucz tworzone są z drewna świerkowego, sosnowego, modrzewiowego lub jodłowego. Przy czym każde z tych drzew zanim znajdzie się na placu budowy musi zostać w odpowiedni sposób przygotowane, czyli musi być ostrugane, osuszone i zaimpregnowane. Na dodatek drewno na budowę zawsze musi być ścięte zimą, kiedy to żadne drzewo nie puszcza soków. Domy z drewna produkuje się również z sosny polarnej występującej jedynie w Skandynawii. Jest to drewno odporne na złe warunki atmosferyczne. Jednak do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko, ponieważ koszty transportu są ogromne.

Niska cena oraz czas montaż

Domy drewniane pod klucz mają bardzo niską cenę. Według specjalistów budowlanych koszt budowy ukończonego domu w technice szkieletowej jest o ⅓ niższy od domu murowanego w stanie surowym otwartym. Różnice wynikają w znacznych cenach pomiędzy ceną drewna a ceną cegieł. Do tego domy kanadyjskie – drewniane mają bardzo krótki czas budowy. O ile w ich przypadkach można mówić o kilku, maksymalnie kilkunastu tygodniach, tak w przypadku domów murowanych mówi się nawet o czasie budowy wyrażonym w latach. Wynika to z przeprowadzania koniecznych przerw technologicznych w pracach budowlanych. 

Tags: ,

Related Article

https://beesafe.pl/porady/eurotax-wycena-samochodu/ oo.pl Pojedyńczy metalowy wieszak na ręczniki