piątek, 19 kwietnia, 2024

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów drukarek, które różnią się technologią wytwarzania druku, a w związku z tym do ich użytkowania są stosowane inne materiały eksploatacyjne. Konsekwencją jest brak wśród użytkowników umiejętności posługiwania się prawidłową terminologią, szczególnie w kwestii materiałów eksploatacyjnych.

Podstawowe fakty

Obecnie nabyć można cztery podstawowe typy drukarek. Typ pierwszy i drugi ma najczęściej zastosowanie domowe oraz biurowe, typ trzeci i czwarty najczęściej wykorzystywany jest przez przedsiębiorstwa. Wyróżniamy:

1. Drukarki laserowe
2. Drukarki atramentowe
3. Drukarki Igłowe
4. Drukarki termiczne

Do niedawna najpopularniejszymi urządzeniami w domach były drukarki atramentowe. Wykorzystują one tusz barwiony lub atramentowy. W przypadku zyskujących na popularności urządzeń laserowych tusz jest zastąpiony przez tonery.

Jeżeli więc jesteś posiadaczem drukarki laserowej i chcesz dowiedzieć się więcej o materiałach eksploatacyjnych potrzebnych do jej użytkowania to tekst jest dla Ciebie.

Czym jest toner

Należy podkreślić, że toner, kaseta i kartridż, chociaż nieodłącznie z sobą związane to się są tymi samymi rzeczami. Kartridż to pojemnik, w którym znajduje się kaseta. Toner z kolei to sypki proszek znajdujący się w kasecie wykorzystywany do druku.

Dostępne tonery do drukarek można podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Wyróżniamy tonery oryginalne, tonery regenerowane oraz tonery zamienne.

Rodzaje tonerów

Tonery oryginalne — poszczególne modele drukarek laserowych, wytwarzane przez różnych producentów, posiadają dedykowane dla siebie tonery. Teoretycznie jest to najwyższej jakości toner do drukarki, mający zapewnić najlepszą wyrazistość druku oraz głębie jego koloru. Oryginalne tonery posiadają zasadniczą wadę, jaką jest bardzo wysoki koszt zakupu. Stosowanie tonerów dedykowanych sprawi, że koszt materiałów eksploatacyjnych szybko przekroczy wartość samej drukarki. Jeżeli jednak zależy nam na najwyżej jakości to będzie to najlepszy wybór.

Tonery zamienne — nie są produktami autoryzowanymi przez producentów drukarek. Często charakteryzują się niższą jakością zastosowanych materiałów. Uzyskany druk za ich pomocą będzie nieco niższy jakościowo, natomiast nie powinna być to duża różnica w porównaniu z produktem oryginalnym. Zakupując zamiennik należy zwrócić uwagę na jego producenta. Jeżeli posiada dobre opinie to można nabyć taki produkt. Niestety, zwykle, zamienniki nie nadają się do regeneracji.

Tonery regenerowane — regenerowane tonery do drukarek są to najczęściej oryginalne kasety, w których wymienia się zużyte części. Zwykle bęben światłoczuły, chip zliczający lub listwa zbierająca i są ponownie wypełniane tonerem (proszkiem).

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na tonery do drukarek – print24.com.pl

Tags: ,

Related Article

No Related Article

bardirovka.com teachers.org plus.pl