środa, 24 kwietnia, 2024

Każdy przewoźnik powinien wiedzieć, czym jest SDR, jakie ma zastosowanie i z czym jest związany. Skrót ten może wydawać się mało ważny, ale tak nie jest. Ma długą historię i w Polsce zwany jest pod nazwą specjalne prawa ciągnienia i oznaczany jest właśnie kodem SDR. Natomiast w standardzie ISO 4217 można spotkać się z kodem XDR. To jest to samo.

Znamy już polski odpowiednik tego skrótu, pora poznać znaczenie międzynarodowe. To ważne, ze względu na fakt, że SDR bardzo często ma zastosowanie właśnie w transporcie międzynarodowym. Jak już wiadomo, SDR jest skrótem i w języku angielskim oznacza on special drawing rights.

Odpowiedzialność za szkody na towarze

Dla niektórych osób zaskoczeniem może być informacja, że przewoźnik ponosi odpowiedzialność za wszystkie szkody. Co to oznacza? Oznacza to, że ponosi odpowiedzialność za wszystkie szkody ładunku i nie ma znaczenia, czy powstały one z jego winy, czy też nie. Zarówno uszkodzenie jak i zaginięcie ładunku podczas usługi transportu międzynarodowego skutkuje koniecznością wypłaty odszkodowania. Warto wiedzieć, jakiej wysokości odszkodowanie trzeba będzie zapłacić w poszczególnych przypadkach.

Ubezpieczenie jest kluczowe

Aby zminimalizować odpowiedzialność finansową za szkody na przewożonym ładunku, przewoźnik powinien mieć odpowiednie ubezpieczenie. To w interesie przewoźnika jest zadbać o to, by nie być zmuszonym do likwidacji szkód gotówką z własnej kieszeni. Warto też zdawać sobie sprawę, od czego zależy wysokość odszkodowania, jakie pokrywa ubezpieczyciel. To wszystko jest niezbędne, aby w miarę bezpiecznie prowadzić usługi transportu międzynarodowego.

Dlaczego SDR jest taki ważny?

Jak już wiadomo, SDR jest bardzo poważnie traktowany przez przewoźników. Wynika to z faktu, że odszkodowanie nie może przekroczyć pewnej wartości SDR. Ile wynosi ta magiczna wartość? Jest to dokładnie 8,33 SDR i wartość tą, zna na pamięć niemal każdy przewoźnik. Oczywiście wartość ta jest odpowiednio przypisywana do jednostki towaru. Nie oznacza ona, że za cały ładunek należy się odszkodowanie w wysokości 8,33 SDR, to byłoby zbyt piękne. No i oczywiście warto wiedzieć, że w przypadku, kiedy nadawca towaru zadeklaruje jego wartość, wtedy odpowiedzialność przewoźnika za ewentualną szkodę, jest taka jak zadeklarowana wartość.

Tags: ,

Related Article

No Related Article