niedziela, 3 marca, 2024

Wielu rodaków, pracujących u naszych zachodnich sąsiadów, objęta jest tamtejszym systemem socjalnego wsparcia rodziny. Tak jak u nas istnieje program 500+, obwarowany różnymi kryteriami, tak zasiłek rodzinny w Niemczech jest o wiele łatwiej dostać. Niemiecki system socjalny działa dużo sprawniej niż nasz krajowy, warto jednak wspomnieć o tym, iż w przypadku posiadania niskich dochodów, istnieje możliwość uzyskania wyższych świadczeń.

 

Występując o zasiłek rodzinny w Niemczech ile mogę otrzymać?

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasiłek rodzinny w Niemczech przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat – z wyjątkiem osób, które kontynuują naukę, nie dłużej jednak do ukończenia 24 lat, jak również dzieci niepełnosprawnych – tutaj nie obowiązuje kryterium wieku. Na pierwsze i drugie dziecko przysługuje 194 euro miesięcznie, na trzecie mówimy o kwocie 200 euro a na czwarte i każde kolejne 225 euro. Stawki te obowiązują do lipca 2019 roku, wówczas zostaną podniesione o 10 euro, w planach są również kolejne podwyżki.

 

Jeżeli zasiłek rodzinny w Niemczech to jednak za mało dla danej rodziny, może się ona strać o świadczenie o nazwie Kinderzuschlag, w wysokości 170 euro na dziecko. Warunkiem jest jednak przychód niższy niż 900 euro (do którego nie są wliczane świadczenia socjalne). Należy pamiętać, iż zasiłek rodzinny w Niemczech można otrzymać za okres do 6 miesięcy wstecz – wcześniej był to okres 4 lat.

 

 

Tags: ,

Related Article

No Related Article

buntu.net https://buzzhouse.pl/nowoczesnosc-z-nuta-retrospekcji-meble-loftowe-jako-kwintesencja-stylu/ chclothing.com