środa, 18 września, 2024

Łysienie to dosyć powszechnie spotykany problem. Najczęściej pojawia się ono wraz z wiekiem, kiedy to zmiany hormonalne i osłabienie mieszków włosowych powoduje przerzedzenie fryzury, utratę jej objętości, czy coraz mocniej zarysowujące się zakola. Istnieje jednak szereg innych przyczyn łysienia, przez które włosy na głowie i innych partiach ciała tracą również osoby w sile wieku. Mowa tutaj o łysieniu telogenowym. Czym ono jest? Po czym poznać, że pacjent boryka się z tym typem łysienia i w jaki sposób można leczyć tę chorobę?

Czym jest łysienie telogenowe?

Aby zrozumieć, czym jest łysienie telogenowe i na czym polega leczenie łysienia, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się bliżej fazom wzrostu włosa. Cały ten cykl dzieli się na trzy fazy, a mianowicie na anagen, katagen i telogen.

 

Anagen to faza, w której dochodzi do intensywnego wzrostu włosa. Jest to najdłuższy etap w całym cyklu życia włosów, ponieważ może trwać od trzech do nawet sześciu lat.

 

Druga faza, czyli katagen, to tak zwany etap przejściowy. To czas, w którym włos powoli przechodzi z fazy wzrostu do obumierania. Ta faza zajmuje maksymalnie kilka tygodni. W tym okresie wzrost włosa ulega stopniowemu wyhamowywaniu.

 

W trzeciej fazie, tak zwanej telogenowej, mieszek włosowy przechodzi w stan spoczynku. Można zaobserwować, iż włosy w tym czasie ulegają znacznemu osłabieniu. Przestają one również rosnąć. Ostatecznie dochodzi do ich wypadania. Po tym etapie w mieszku włosowym rozpoczyna się nowy cykl i wzrost nowego włosa.

 

Jeśli w wyżej wymienionym cyklu życia dojdzie do zaburzeń, faza anagenowa ulega znacznemu skróceniu, co w konsekwencji oznacza wydłużenie pozostałych faz. Powodem mogą być różne choroby, zła kondycja zdrowotna pacjenta, przyjmowanie niektórych leków, czy zaburzenia hormonalne. To właśnie wtedy włosy zaczynają wypadać z powodu szybkiego przejścia mieszków włosowych w fazę telogenu.

W jaki sposób objawia się łysienie telogenowe?

Jednym z pierwszym objawów jest oczywiście spora utrata włosów i znaczne przerzedzenie fryzury, które może u siebie zaobserwować pacjent. Szczególnie widoczny spory ubytek owłosienia występuje w momencie mycia głowy lub czesania, kiedy to na dłoniach i na szczotce uwidaczniają się całe kępki włosów. Zdarza się, iż niektórzy pacjenci skarżą się na dużą ilość włosów widocznych na poduszce po nocnym odpoczynku.

 

Należy zaznaczyć, iż w przypadku łysienia telogenowego włosy nie wypadają całkowicie — mimo ich sporego przerzedzenia i wyraźnych ubytków. Co więcej, proces ich wypadania nie dotyczy wyłącznie włosów na skórze głowy, ale także w pozostałych partiach ciała. Mieszki włosowe nie ulegają uszkodzeniu i mogą szybko się zregenerować, przygotowując się do wzrostu kolejnego włosa.

Leczenie łysienia telogenowego

W leczeniu łysienia telogenowego istotne jest określenie głównej przyczyny tej choroby. Czynników powodujących jej występowanie jest wiele, dlatego ważny jest szczegółowy wywiad medyczny i przeprowadzenie badań diagnostycznych.

 

Wyeliminowanie przyczyny może mieć duży wpływ na poprawę kondycji włosów i redukcję ich wypadania. Może to być chociażby przewlekły stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i częste picie kawy, choroby nowotworowe, choroby zakaźne, stosowanie niektórych leków, zmiany hormonalne i wyczerpanie organizmu wynikające z ciąży, porodu i połogu, nieodpowiednia dieta, zatrucie metalami ciężkimi.

 

Usunięcie przyczyny omawianego typu łysienia jest kluczowe. Jednocześnie lekarze i trycholodzy rekomendują dodatkowe zabiegi medycyny estetycznej, aby wzmocnić cebulki włosów, ułatwić ich regenerację, odżywić je i wzmocnić, aby kolejne odrastające włosy były mocniejsze i zdrowsze. Najczęściej jest to karboksyterapia, mezoterapia i terapie z wykorzystaniem światła LED. Wsparciem w procesie leczenia są także specjalne masaże skóry głowy, które pobudzają mikrokrążenie, jak i kriomasaże pobudzające układ limfatyczny. Istotne jest również stosowanie odpowiednich szamponów, odżywek do włosów, wcierek, a także postępowanie zgodnie ze wskazówkami trychologa lub lekarza.

 

Jeśli podejrzewasz u siebie łysienie telogenowe, możesz porozmawiać o swoim problemie na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi.

Tags: ,

Related Article

No Related Article

zobacz zobacz zobacz