wtorek, 25 czerwca, 2024

Równouprawnienie płci uwidacznia się dziś w każdej dziedzinie życia. Edukacja, rynek pracy, moda – wszędzie tam, przynajmniej teoretycznie, kobiety mają takie same prawa i obowiązki, jak mężczyźni. Nie inaczej jest także w sporcie, w którym kobiety z równym mężczyznom zacięciem pną się po szczeblach kariery i pokonują kolejne swoje ograniczenia.

Równo, nie znaczy tak samo

Kobiety mają dziś równy dostęp do wszystkich dziedzin sportu. Piłka nożna, boks, skoki narciarskie – nie ma tu ograniczeń i każda młoda dziewczyna czy dorosła kobieta może dowolnie przebierać w dziedzinach sportu, które chce uprawiać. Może jednak, a nawet powinna, robić to w swoim, kobiecym stylu, z szacunkiem do własnych możliwości, ale i ograniczeń.

Dokładnie tak samo rzecz ma się, jeśli chodzi o narciarstwo. Kobiety w sportach zimowych radzą sobie świetnie od lat i nie odstają umiejętnościami od Panów. Chcąc się rozwijać w tej dziedzinie korzystać powinny jednak ze sprzętu dedykowanego właśnie im. Dlaczego? Ponieważ różnice w fizjonomii kobiet i mężczyzn są na tyle istotne, że i potrzeby obu płci znacznie się na stokach różnią.

Idealnie dopasowane narty damskie

Z powodu właśnie różnic w budowie anatomicznej zarówno dla Panów, jak i dla Pań powstają nieco odmienne modele nart. Narty damskie uwzględniają bowiem naturalną, mniejszą siłę fizyczną kobiet, odmienne wobec mężczyzn rozłożenie środka ciężkości ciała, a także sposób odgięcia miednicy podczas jazdy.

Elementy te są naturalne i nie ma konieczności dopasowywania stylu kobiecej jazdy na siłę do tego, jak na stoku zachowują się panowie, a tym samym do nart dedykowanych im. Z nartami damskimi, elementy te są spójne ze sprzętem, ponieważ jest on dostosowany właśnie do damskiego stylu jazdy i damskiej sylwetki.

A może jednak modele unisex?

Na rynku de facto dostępne są narty damskie, męskie i te unisex, z których w równym stopniu korzystać mogą i narciarze, i narciarki. Czy jednak jest sens sięgania po takie rozwiązanie? W pewnych wypadkach jak najbardziej tak, ale nie na początku przygody z narciarstwem.

Nauka jazdy na nartach w przypadku pań, zawsze powinna rozpoczynać się z narami damskimi. Lżej się prowadzą, łatwiej nimi sterować i są one bardziej „plastyczne”, dzięki czemu wiele manewrów jest dla kobiet znacznie łatwiejszych podczas pierwszych zjazdów.

Panie, które osiągnęły już poziom średniozaawansowany mogę jednak z powodzeniem sięgać po narty unisex, jeśli tylko ich sylwetka zjazdowa i siła fizyczna pozwalają im w takich modelach czuć się bezpiecznie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie promocje na rowery marki GIant.

Tags: ,

Related Article

No Related Article

https://beesafe.pl/porady/podroz-do-wielkiej-brytanii-po-brexicie/ https://www.fcbu.org/nowoczesny-przedpokoj-inspiracje-i-aranzacje/ https://gosciniecmurckowski.pl/ogrzewacze-gazowe-technologia-na-rzecz-komfortu/