Potrzebujesz pokoju do wynajęcia w Krakowie? Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę, zanim jeszcze wprowadzisz się do nowego lokum. Podpowiadamy, jakie cechy musi mieć idealne mieszkanie w legendarnym grodzie Kraka. Sprawdź orientacyjne ceny i warunki wynajmowanych powierzchni. Wśród nich na pewno znajdziesz swoje wymarzone gniazdko!
Przeczytaj artykuł i dowiedz się:
- Jakie warunki powinien spełniać idealny pokój do wynajęcia w Krakowie?
- W których krakowskich dzielnicach najlepiej poszukać wymarzonego lokum?
- Co jest lepsze – pokój jednoosobowy czy mieszkanie ze współlokatorem?
Kraków: pokoje na wynajem – najważniejsze aspekty
Krakowskie pokoje do wynajęcia różnią się od siebie ceną, lokalizacją, podstawowym wyposażeniem oraz standardem wykończenia. Na co zatem zwrócić uwagę, zanim podpiszesz umowę najmu z właścicielem? Przede wszystkim najpierw sprawdź okolicę. Wracając do domu późnym wieczorem lub w nocy, musisz czuć się bezpiecznie i pewnie. Spróbuj zasięgnąć opinii innych mieszkańców bloku czy osób pracujących w pobliskich sklepach. Wystarczy krótka rozmowa, aby dowiedzieć się więcej o dzielnicy i panującej w niej atmosferze. Kolejny punkt mieszkaniowego rekonesansu to ocena stanu budynku. Im nowszy blok, tym lepiej dla Ciebie. Klatka będzie odświeżona, a instalacja elektryczna czy gazowa bezpieczniejsza niż w bloku z minionego stulecia. Nie zapomnij też sprawdzić szczelności okien w pomieszczeniu i możliwości zamknięcia pokoju na klucz (jeśli będziesz współdzielić mieszkanie z innymi osobami). A jeśli masz dzieci, wybierz osiedle ogrodzone i z ochroną.
Oglądając pokój do wynajęcia w Krakowie, sprawdź, co znajduje się w mieszkaniu. Świetnie, jeśli będzie miało ono balkon – by móc wywietrzyć na nim pościel i wysuszyć pranie. Przed podpisaniem umowy uściślij z właścicielem, które meble, akcesoria kuchenne, sprzęty RTV i AGD pozostają do Twojej dyspozycji. Dowiedz się, czy możesz zagospodarować przestrzeń własnymi meblami, w jaki sposób rozlicza się media, jaka jest wysokość czynszu i kaucji za pokój. Dopytaj też o możliwość podpięcia telewizji kablowej lub Internetu. Jeżeli po mieście poruszasz się autem, najlepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie z przypisanym miejscem postojowym na parkingu lub rowerownią – w przypadku jednośladu. Zanim podpiszesz umowę najmu, sprawdź okres jej wypowiedzenia. Poproś też o zawarcie w niej wszystkich ustaleń i dopytaj, w czyjej kwestii jest np. ewentualna naprawa lodówki czy pralki. Przy odbiorze kluczy spisz protokół zdawczo-odbiorczy, uwzględniający stany liczników za prąd, wodę czy gaz.
Wynajem pokoju – Kraków czy okolice?
Umawiając się na oglądanie mieszkania, przyjedź na miejsce najlepiej godzinę wcześniej. Zrób rundę wokół bloku, zorientuj się, gdzie znajdują się m.in. sklepy, w których będziesz się zaopatrywać w artykuły spożywczo-chemiczne, piekarnia, najbliższa apteka oraz przychodnia. Sprawdź rozkład jazdy autobusów i tramwajów do pracy lub szkoły oraz odległość do miejsc, gdzie najczęściej spędzasz swój wolny czas – ulubionych galerii handlowych, parków czy kin. Najczęściej wybieranymi dzielnicami Krakowa są okolice Starego Miasta, Bronowice, Krowodrza czy Łobzów – to też najchętniej wybierane miejsca przez młodych ludzi – głównie studentów, którzy chcą mieć pod samym nosem uczelnię, puby czy miejsca do rekreacji. Zazwyczaj zasada jest jedna – im dalej od centrum miasta, tym taniej. Za pokój jednoosobowy w Krakowie średnio trzeba zapłacić od 500 zł do nawet 1100 zł. Cena oczywiście uzależniona jest od standardu mieszkania i powierzchni wynajmowanego pokoju.
Musisz liczyć się z tym, że na nowych osiedlach kwoty wynajmu są najwyższe. Z kolei pokoje w starych krakowskich kamienicach czy blokach z lat 60. – 80. mogą być cenową gratką i klimatycznym miejscem do zamieszkania, jednak ich standardy często pozostawiają wiele do życzenia. Czasami wynajem pokoju w Krakowie może nie do końca spełniać Twoje oczekiwania, dlatego warto rozejrzeć się również za mieszkaniami na obrzeżach lub w okolicach miasta. Na pewno takie rozwiązanie ma swoje plusy – jak niższa cena, ale i minusy – dłuższy dojazd czy korki na wylotówkach, dlatego musisz dobrze przemyśleć swój wybór pod kątem logistycznym. Być może wynajęcie domu pod Krakowem z nieprzechodnimi pokojami, wspólną kuchnią oraz łazienką i wprowadzenie się do niego z paczką znajomych będzie dla Ciebie najlepszą opcją.
Kraków – pokój jednoosobowy czy mieszkanie ze współlokatorem?
Wynajem pokoju w Krakowie wcale nie należy do najtańszych. Zanim wprowadzisz się do nowego mieszkania, pomyśl, czy chcesz mieszkać w nim samodzielnie czy może potrzebujesz dobrego kompana, z którym podzielisz koszty za wodę, energię i czynsz. Jeśli cenisz sobie prywatność, lubisz mieć przestrzeń na własność i nie znosisz, kiedy ktoś wchodzi Ci w drogę, lepiej poszukaj pokoju do wynajęcia w Krakowie tylko dla siebie.
Gdy zależy Ci na cięciu kosztów, zdecyduj się na współdzielenie przestrzeni np. z partnerem, przyjaciółką lub siostrą. Wtedy ceny za prąd, ogrzewanie czy wodę będą na pewno bardziej przystępne dla Twojej kieszeni. Wybieraj z setek ofert. Zerknij tutaj i znajdź pokój w Krakowie bądź uroczą kawalerkę dopasowaną do Twoich potrzeb.