Nie ma tygodnia, by na polskich drogach nie były przeprowadzane naprawy czy remonty. Wydarzenia takie są niezbędne do zachowania dobrej jakości nawierzchni dróg, jak również do zachowania bezpieczeństwa ich użytkowników. Jakie procedury są wdrażane w czasie prowadzenia robót drogowych? O czym muszą pamiętać wykonawcy robót?
Dlaczego konieczne jest remontowanie dróg?
Remonty dróg to standardowa procedura, wynikająca zarówno ze zużycia materiału, jak i planowanych zmian w obrębie konkretnych węzłów komunikacyjnych. Zdecydowana większość prac to remonty nawierzchni wynikające z ich złego stanu. Drogi asfaltowe tworzone są poprzez nakładanie kilku warstw zwieńczonych asfaltem. Z czasem taka droga może ulegać uszkodzeniom, np. w wyniku działania niskich czy wysokich temperatur. Szczególną uwagę zwraca się także na drogi w okolicach górskich. Nachylenie stoków sprawia, że drogi są jeszcze bardziej narażone na nacisk i pękanie, co z czasem może prowadzić do podmywania dróg i ich uszkodzenia. Asfalt pod wpływem ciepła może stać się też plastyczny, co z czasem doprowadzi do powstawania kolein.
Prace poprzedzające remonty drogowe
Aby móc rozpocząć remonty dróg i naprawę nawierzchni, konieczne jest dokładne przemyślenie, jak poprowadzony zostanie ruch na danym odcinku drogi. W większości przypadków sąsiadujący pas zostaje nieco przesunięty i zwężony, dzięki czemu możliwe jest przekierowanie tam ruchu. Drugą opcją jest całkowite wyłączenie jednego pasa i wprowadzenie ruchu wahadłowego, sterowanego przy pomocy sygnalizacji świetlnej. Wielu zarządców decyduje się także na stworzenie objazdów – te muszą zostać odpowiednio oznakowane dla kierowców.
Oznakowanie poziome i pionowe
Jednym z najważniejszych etapów prac remontowych na drogach jest stworzenie logicznego i przejrzystego systemu oznakowania – mówią specjaliści marki nicrobase.pl. Najczęściej stosowane są znaki drogowe pionowe, które powinny informować o planowanych pracach, kolejno o zmianie organizacji ruchu, konieczności zmniejszenia prędkości. Aby możliwe stało się ich bezpieczne użycie, drogowcy wykorzystują podstawy drogowe wykonane z trwałych materiałów. Dodatkowym rozwiązaniem, stosowanym w celu usprawnienia ruchu, są znaki poziome, malowane na jezdni. Najczęściej stosowane są tymczasowe pasy ruchu, malowane żółtą farbą, by były widoczne dla kierujących.