środa, 22 maja, 2024

W Polsce już od bardzo dawna mamy szansę na uzyskanie zasiłku rodzinnego. Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej osoby pracujące na terenie Niemiec mają prawo do Kindergeld, czyli do niemieckiego zasiłku rodzinnego.

Dla kogo Kindergeld?

Oczywiście prawo do otrzymywania Kindergeld mają tylko ściśle określone osoby. Po pierwsze są to osoby, które są zatrudnione na terenie Niemiec powyżej 6 miesięcy. Są to również osoby, które noszą status niemieckiego rezydenta i mają nadany Steuerliche Identifikationsnummer – numer identyfikacyjny. Osoby pracujące w Niemczech sezonowo otrzymują taki numer po pierwszym rozliczeniu podatkowym w Niemczech. Prawo do niemieckiego zasiłku mają również osoby, które zostały oddelegowane do pracy na terenie Niemiec przez polski oddział swojej firmy. Do takich pieniędzy mają prawo również osoby prowadzące na terenie Niemiec działalność gospodarczą.

Komplet dokumentów

Aby uzyskać Kindergeld trzeba do Familienkasse dostarczyć komplet odpowiednich dokumentów. Lista tych dokumentów jest bardzo długa, dlatego zanim pojawimy się w niemieckim urzędzie złożyć wniosek, warto je wszystkie zebrać, aby potem nie musieć niczego donosić. Zasiłek rodzinny ze strony niemieckiej na pierwsze dziecko wynosi 192 euro. Przy dwójce dzieci zasiłek równa się kwocie 384 euro. Trójka dzieci to 582 euro. Czwórka dzieci to 805 euro. Piątka dzieci to 1028 euro. Jak więc widać są to duże pieniądze o które warto się postarać, jeżeli wykonywało się lub nadal wykonuje się pracę zarobkową w Niemczech. 

 

Tags: ,

Related Article

No Related Article

https://e-oko.com/ogrzewacz-tarasowy-komfort-w-chlodne-wieczory/ https://galoo.pl/ogrzewacz-gazowy-na-taras-niezawodne-zrodlo-ciepla-pod-golym-niebem/