piątek, 19 kwietnia, 2024

Badanie na zawartość alkoholu we krwi wykonują nie tylko policjanci z drogówki testerami takimi jak alcoblow ale także pracodawcy i inne służby mundurowe gdyż alkohol etylowy upośledza nasze ruchy i powoduje, iż nie jesteśmy w stanie kierować pojazdami lub wykonywać swoich obowiązków prawidłowo i bezpiecznie, tym bardziej jeśli od takiego człowieka zależy bezpieczeństwo swoje lub innych.

Spożywanie alkoholu a zachowanie człowieka

Zawartość alkoholu etylowego ma znaczący wpływ na nasze zachowanie i dlatego służby mundurowe sprawdzają nas alkomatami bezustnikowymi a prawo jest tak ostre dla pijanych kierowców. Już nawet niewielka zawartość alkoholu (0.2 promila) we krwi ma wpływ na szybkość reakcji. Większe dawki mogą powodować, iż człowiek będzie miał zaburzoną równowagę, nie będzie mógł się skoncentrować, będzie miał problemy z chodzeniem, niektórzy mogą być także agresywni i brawurowi – to wszystko przy około 1.5 promila alkoholu we krwi. Oczywiście reakcja na alkohol we krwi zależy od wielu innych czynników ale przede wszystkim od masy ciała danej osoby. Dawka około 5 promili alkoholu we krwi jest uznawana za śmiertelną jednakże znane są przypadki osób, które miały dużo więcej alkoholu we krwi. Biorąc pod uwagę wszystkie te objawy istotne jest, aby pracodawcy oraz policja wyrywkowo sprawdzali ludzi na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą takich urządzeń jak alkomat bezustnikowy. Urządzenie to w kilka sekund pokaże precyzyjny wynik i pomoże ustalić czy dany osobnik nadaje się do kierowania pojazdem lub do wpuszczenia go do miejsca pracy.

Warto się samemu kontrolować

Po wypiciu 500 mililitrów piwa z 5 procentową zawartością alkoholu (to około 20 gram alkoholu) jest możliwe określenie kiedy można zasiąść za kierownicą, gdyż typowy mężczyzna rozkłada około 11 gram alkoholu na godzinę. Oczywiście można te obliczenia stosować jeśli nie mamy dostępu do profesjonalnego alkomatu bo alcoblow cena może być zbyt duża. Ale jeśli jest możliwość zbadania się samemu alkomatem – obojętnie czy jednorazowym czy profesjonalnym – warto to zrobić.

Zawartość alkoholu we krwi a prawo

Państwa w Europie mają ustalone różne limity odnośnie tego jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi pozwalająca prowadzić samochód lub inny pojazd. W Polsce ta wartość wynosi 0.2 promila jednakże są kraje, w których kierujący pojazdem musi mieć 0.0 promila alkoholu we krwi – te kraje to np. Czechy lub Rumunia. Są także państwa, w których można prowadzić mając maksymalnie 0.5 promila alkoholu we krwi – przykładami tych państw są Holandia i Francja. Warto przyjrzeć się tym limitom szczegółowo, w szczególności jeśli chcemy wybrać się w podróż samochodem.

Tags: , ,

Related Article

No Related Article

micro.pl dge-o-rama.com -sa.com