piątek, 19 kwietnia, 2024

Dobre oświetlenie jest niezwykle istotne dla współczesnego wnętrza. Świadomość, że światło z lampy wiszącej, uzupełnione o światło lampy stojącej czy kinkietu, ma bardzo duże znaczenie dla aranżacji wnętrza, wyszła z inspiracji stylem skandynawskim. To Skandynawowie jako pierwsi zauważyli, że domownicy najlepiej czują się we wnętrzach urządzonych prosto, ale jednocześnie funkcjonalnie, w których nowoczesne oświetlenie pełni wiele ważnych funkcji.

Jak wybierać nowoczesne lampy

W sklepach z oświetleniem dostępne są różne rodzaje lamp wiszących, na jedno źródło światła oraz na kilka świetlówek, przy czym w części rozwiązań stosuje się lamy LED czy świetlówki halogenowe. Lampy nowoczesne w równym stopniu sięgają po lampy wzorowane na tradycyjnych żyrandolach, jak i wykorzystujących najnowsze trendy w oświetleniu. W takich lampach najbardziej efektowną częścią jest zwykle klosz, który powinien pasować do oświetlanego wnętrza. We wnętrzach mieszkalnych, urządzonych według skandynawskiego minimalizmu, bardzo często wykorzystuje się nowoczesne lampy z bardzo dużymi kloszami, które stanowią główne źródło światła. W sypialniach i pokojach dziecięcych coraz częściej stawia się na plafony i kinkiety, dzięki którym emitowane światło jest dostosowane do potrzeb użytkowników. Natomiast w pokojach dziennych w wielu przypadkach nowoczesne oświetlenie wykorzystuje zarówno lampy wiszące, jak i kinkiety, lampy podłogowe czy lampy biurkowe, które doświetlają wybrane fragmenty wnętrza.

Minimalizm kontra ekstrawagancja

Moda na styl skandynawski dotarła także do oświetlenia, dlatego do wielu wnętrz trafiają lampy nowoczesne o prostych, minimalistycznych kloszach. Takie klosze mogą być inspirowane kloszami lamp w fabrykach czy magazynach, równie często sięga się po proste formy geometryczne, wykorzystując do tego celu idealnie okrągłe kule, torusy ozdobione szklanymi wypustkami czy kanciaste prostopadłościany, które mogą w zasadniczy sposób zmienić styl wnętrza. Z drugiej strony nowoczesne rodzaje oświetlenia coraz śmielej sięgają po klasyczne świeczniki, tworząc ich współczesne wersje. Nie zawsze chodzi w nich o liczbę kloszy – można bowiem spotkać lampy z pojedynczym kloszem z malowanego proszkowo metalu, w którego wnętrzu ukryto kilka żarówek. Częściej wykorzystuje się same elementy zdobiące daną lampę. Chodzi tu o kompozycje szklane, które coraz częściej dowiesza się do szklanych kloszy. Ten rodzaj zdobienia jest dość charakterystyczny dla lamp wzorowanych na żyrandolach.

Materiał ma znaczenie

W wielu przypadkach duże znaczenie ma również rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest dany klosz. Najpopularniejsze są klosze szklane, które mogą przybierać bardzo oryginalne formy, zbliżone pod względem kształtu do kwiatowego bukietu. Wykorzystuje się w nich kompozycje złożoną z wielu elementów, stylizowanych na płatki. Jednak także w prostych kloszach można spotkać rozwiązania, które sprawiają, że emitowane światło będzie jeszcze bardziej atrakcyjne. Wystarczy do przezroczystych kloszy dodać przezroczyste wypustki, rozpraszające światło, które stosuje się jako pryzmat.

Tags: ,

Related Article

No Related Article

ital-system.pl asol-ogrodowy.pl live url