Tajemnicą dobrej kuchni są przyprawy, które dodają potrawom głębi smakowej i charakteru. Wielkie kuchnie świata, takie jak francuska czy włoska, swoją wysoką pozycję zawdzięczają roślinom przyprawowym, po które chętnie sięgają.
Jak wiadomo, warzywa przyprawowe im świeższe, tym lepsze. Jednakże poza sezonem lub dla wygody często używa się suszu. W jakiejkolwiek formie, dobra kuchnia nie może się bez nich obejść.
SUSZONE WARZYWA PRZYPRAWOWE PEŁNE AROMATU
Wraz z końcem lata przyprawowe zieleniny znikają z naszych stołów. Co prawda, natka pietruszki i świeży koperek dostępne są w sklepach przez okrągły rok. Jednak pewną barierą jest ich nieprzyzwoicie wysoka cena. Zbyt drogie, stają się towarem luksusowym i nie cieszą się takim powodzeniem, na jakie zasługują. Suszenie zielenin w warunkach domowych jest łatwe i nie sprawia kłopotów nawet początkującym. Może warto więc przygotować mały zapasik na długie zimowe miesiące.?
SUSZENIE WARZYW PRZYPRAWOWYCH
Do wyboru mamy 3 metody suszenia:
– w pełni lata suszymy na wolnym powietrzu, ale w cieniu, aby zapobiec żółknięciu listków; podsuszone w ten sposób warzywa możemy dosuszyć w duchówce
– w piekarniku, pozostawiając uchylone drzwiczki, w temperaturze nieprzekraczającej 50 C
– za pomocą elektrycznej suszarki do warzyw
Suszona nać pietruszki
Wybrać świeże zielone listki, odrzucając pożółkłe i sczerniałe. Umyć pod bieżącą wodą i starannie osuszyć. W czasie suszenia przebierać susz, oddzielając już ususzone, bo przesuszone tracą zbyt dużo aromatu i zmieniają kolor. Listki są suche, gdy kruszą się w dłoniach.
Suszona nać selera
Liście selera przebrać, umyć i oddzielić blaszki liściowe od ogonków. Ogonki pokroić na kawałki o długości 1 cm. Ogonki schną dłużej i dlatego suszy się je oddzielnie, aby nie przesuszyć blaszek liściowych.
Podobnie przygotowuje się susz z koperku, lubczyku, zielonych liści pora i czosnku.
TROCHĘ LATA W ŚRODKU ZIMY
Suszone warzywa przyprawowe doskonale harmonizują z większością potraw i potrafią zamienić proste danie w dzieło sztuki kulinarnej. Są absolutnie niezastąpionym dodatkiem do zup i sosów i radością zimowego gotowania. Samodzielnie przygotowane nie kosztują prawie nic i nie nadwyrężą naszego budżetu. Warto!
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Ogrodnik S.A.