niedziela, 3 marca, 2024

 

Każdy ogrodnik ma jedną lub kilka ulubionych roślin, o które dba i stara się zapewnić im optymalne warunki uprawy. Bardzo popularna palma konopna (trachycarpus fortunei) nie jest bardzo wymagająca, ale niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do brązowienia liści. Jak sobie z tym radzić?

Palma konopna – brązowe liście

Kiedy palmie konopnej brązowieją liście, zazwyczaj nie ma powodu do strachu. W większości przypadków to nic złego.

Brązowe liście u palmy oznaczają, że robisz jakieś błędy podczas pielęgnacji rośliny.

Jeśli zareagujesz w miarę szybko i naprawisz szkody, zaczniesz odpowiednio dbać o swoją roślinę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ją uratujesz.

Jakie w takim razie są możliwe przyczyny brązowych liści u palmy konopnej i jak im przeciwdziałać?

Niedobór składników odżywczych

Jeśli Twoja palma cierpi z powodu braku składników odżywczych, podłoże jest nieodpowiednie lub dawno nie wymieniane, doniczka zbyt mała lub dodatek nawozu jest zbyt mały, to jej liście zmieniają kolor albo zaczynają usychać.

Niedawno kupione rośliny zwykle zakorzeniają się w odpowiednim podłożu. Mogą pozostać w doniczkach, dopóki korzenie nie zaczną się przebijać przez otwory odprowadzające wodę.Jeżeli przesadzasz trachycarpus fortunei, to zadbaj, aby nowa doniczka była zawsze większa niż do tej pory używana.

Idealnym podłożem dla palm jest mieszanka torfu i ziemi kompostowej.

Można dodać nieco gliniastej gleby, która zwiększy stabilność.

Ponadto nie zapomnij o regularnym nawożeniu palmy konopnej. W tym celu możesz używać takiego samego nawozu jako do roślin liściastych.Jeśli stosujesz się do tych wskazówek, to oznacza, że niedobory składników nie są przyczyną brązowienia liści.

Brak światła

Najlepszym miejscem jest słoneczne stanowisko, ale palmy konopne tolerują też półcień.

Jeżeli Twoja roślina stoi w cieniu, to nie będzie dobrze rosła, a jej liście zrobią się wiotkie i zbrązowieją.Najlepszym sposobem jest przeniesienie doniczki w inne, bardziej słoneczne miejsce. Trachycarpus fortunei na pewno Ci odpłaci bujnymi i zielonymi liśćmi, a także odpowiednim wzrostem.

Niska wilgotność

Palmy lubią wilgoć w powietrzu. Zbyt suche powietrze może również wpływać na zdrowie liści.

Jeżeli powietrze w otoczeniu jest zbyt mało wilgotne, to pamiętaj, aby codziennie spryskiwać liście rośliny wodą z rozpylacza, szczególnie ważne jest to latem.

Utrzymuj trachycarpus fortunei w wilgoci, ale unikaj wody stojącej w donicy.

Tak jak w przypadku wielu innych roślin

Podobnie, jak w przypadku większości roślin, uporczywy brak wody lub przelanie objawia się w postaci początkowo wiotkich, potem żółtych, a na końcu brązowych liści.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/trachycarpus-fortunei.html.

Tags: ,

Related Article

No Related Article

zobacz więcej webwizard.com ta-us.org